Plan pracy logopedy w roku szkolnym 2023/2024

DZIAŁALNOŚĆ DIAGNOSTYCZNA

1. Przeprowadzenie przesiewowych badań logopedycznych w Oddziale przedszkolnym oraz klasach pierwszych w celu ustalenia mowy uczniów.

2. Zakwalifikowanie uczniów z trudnościami artykulacyjnymi na terapię logopedyczną.

3. Przeprowadzenie dokładnej diagnozy logopedycznej uczniów zakwalifikowanych.

4. Przeprowadzenie ponownych badań logopedycznych uczniów wcześniej objętych terapią.

5. Kontynuacja terapii u uczniów z dysfunkcjami mowy.

PROFILAKTYKA

1. Zapobieganie powstawaniu wad wymowy i czuwanie nad prawidłowym rozwojem mowy.

2. Stymulowanie procesu nabywania kompetencji językowych.

3. Doskonalenie umiejętności komunikowania się z otoczeniem.

4. Stymulacja rozwoju językowego z uwzględnieniem następujących aspektów mowy: wymowa, słownictwo i strona gramatyczna.

TERAPIA LOGOPEDYCZNA

1. Ustalenie odpowiedniego rodzaju terapii w celu osiągnięcia zamierzonych efektów terapii.

2. Indywidualna lub grupowa praca z uczniem w zależności od rodzaju zaburzenia mowy/wymowy.

3. Prowadzenie ćwiczeń kształtujących prawidłową wymowę: ćwiczenia oddechowe, usprawniające funkcjonowanie narządów artykulacyjnych, ćwiczenia artykulacyjne oraz emisyjno-fonacyjne.

4. Prowadzenie ćwiczeń z zakresu rozwoju percepcji słuchowej, wzrokowej i ruchowej.

5. Prowadzenie ćwiczeń mających na celu rozwój i doskonalenie słuchu fonematycznego oraz fonemowego.

6. Prowadzenie ćwiczeń właściwych z zakresu likwidowania wszelkiego rodzaju zakłóceń i zaburzeń komunikacji językowej–wywoływanie prawidłowej wymowy, utrwalanie poprawnej artykulacji, różnicowanie artykulacji głosek opozycyjnych.

7. Kierowanie uczniów na konsultacje specjalistyczne wg potrzeb (laryngologiczne, ortodontyczne, neurologiczne, foniatryczne).

8. Zaangażowanie Rodziców do pracy z dzieckiem i zachęta do realizacji w domu zadanego materiału ćwiczeniowego.

PODNOSZENIE JAKOŚCI OPIEKI LOGOPEDYCZNEJ

1. Współpraca z wychowawcami i nauczycielami prowadzącymi zajęcia korekcyjno-kompensacyjne : zapewnienie pomocy o charakterze terapeutycznym i instruktażowym.

2. Współpraca z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczna oraz Polskim Towarzystwem Logopedycznym.

3. Wykorzystanie w pracy specjalistycznego sprzętu logopedycznego.

4. Tworzenie pomocy logopedycznych.

5. Udział w konferencjach metodycznych.

6. Udział w konferencjach logopedycznych i doskonalenie umiejętności z zakresu logopedii.

Opracowała mgr Beata Dębska