Menu

  • Obchody Święta Niepodległości w Brzoskwini

    11 Listopada Rada Rodziców przy Publicznej Szkole Podstawowej w Brzoskwini zorganizowała wieczorek patriotyczny w remizie OSP. Do współtworzenia tego pięknego wydarzenia przyłączyli się sołtys i rada sołecka, Koło gospodyń, Klub Seniora, strażacy i społeczność szkolna. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu. Przybyłych mieszkańców i gości przywitał sołtys Tadeusz Jojczyk, przewodnicząca rady rodziców, a zarazem inicjatorka wydarzenia - Małgorzata Koźma oraz zastępca dyrektora szkoły Marta Papaj.
    Uczniowie szkoły recytowali wiersze, a każdy występ był nagradzany brawami i niespodzianką. Cała sala rozbrzmiewała tonami piosenek patriotycznych. Najmłodsi uczestniczyli w ciekawych i inspirujących warsztatach plastycznych. Na wszystkich czekały pyszne ciasta i słodycze w białoczerwonych barwach, o które zadbali organizatorzy.
    106. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się wspaniałą okazją do spotkania mieszkańców i radosnego, wspólnego świętowania. /Bogusława Mysiorska-Wolny/

  • „Matematyczna gra planszowa” – klasa 7 i 8

    Matematyczne gry planszowe oferują wiele korzyści edukacyjnych, poznawczych i społecznych.
    Celem zadania było praktyczne stosowanie matematyki. Uczniowie tworzyli swoje plasze, a następnie mieli okazje je przetestować.
    Gry matematyczne wymagają liczenia, porównywania wartości, wykonywania operacji na liczbach co pomaga w praktycznym przyswajaniu umiejętności matematycznych. Rozgrywka często wymaga szybkiego liczenia, co wspiera biegłość w arytmetyce i umiejętność wykonywania działań w pamięci.
    Gry planszowe często wymagają interakcji z innymi graczami, co sprzyja rozwojowi umiejętności komunikacji, negocjacji i współpracy.
    Rozgrywka pomaga ćwiczyć cierpliwość i wytrwałość, a także uczy radzenia sobie z wygraną i przegraną, co jest istotne w rozwoju emocjonalnym.
    Budowanie więzi i relacji !!! Gry matematyczne mogą być okazją do wspólnego spędzania czasu z rodziną lub znajomymi, co sprzyja budowaniu relacji i wzmacnianiu więzi.
    Matematyczne gry planszowe sprawiają, że matematyka staje się przyjemniejsza i bardziej przystępna. Dzieci mogą uczyć się trudnych koncepcji, bawiąc się. Poprzez gry można pokazać, że matematyka to nie tylko szkolne zadania, ale także źródło fascynujących wyzwań i rozrywki.
    Matematyczne gry planszowe to zatem doskonałe narzędzie edukacyjne, które łączy naukę, zabawę i rozwój wielu umiejętności. Są pomocne nie tylko w kontekście szkolnym, ale również wspierają rozwój w codziennym życiu. /Agata Kaszuba/

  • #Szkoła do hymnu 2024

  • „Matematyczna mozaika” – klasa 6

    Tworzenie matematycznej mozaiki ma wiele korzyści edukacyjnych, artystycznych i psychologicznych. Oto kilka kluczowych korzyści płynących z tej aktywności:
    Rozwój umiejętności matematycznych

    Zrozumienie geometrii: Tworzenie mozaiki wymaga stosowania różnych figur geometrycznych, takich jak trójkąty, kwadraty, wielokąty. To sprzyja lepszemu zrozumieniu kształtów, ich właściwości oraz relacji przestrzennych.
    Symetria i proporcje: Matematyczna mozaika często opiera się na wzorach, które mają symetrię (liniową, osiową, obrotową). Praca z symetrią rozwija umiejętność rozpoznawania proporcji i harmonii.
    Powtarzalność wzorów i sekwencje: Tworzenie regularnych, powtarzalnych wzorów rozwija rozumienie sekwencji matematycznych, co jest przydatne w nauce algebry i logiki. Rozwój umiejętności analitycznych i logicznego myślenia
    Planowanie i strategia: Przed przystąpieniem do tworzenia mozaiki należy zaplanować rozmieszczenie poszczególnych elementów i przewidzieć, jak będą ze sobą współgrały. To rozwija umiejętność myślenia strategicznego i planowania.
    Rozwiązywanie problemów: W trakcie tworzenia wzoru napotyka się wyzwania związane z przestrzenią, dopasowaniem kształtów i wyborem odpowiedniej kolejności. Rozwiązywanie tych problemów rozwija umiejętności analityczne.
    A także: łączenie matematyki i sztuki, relaks i redukcja stresu, koncentracja i uważność, uczy cierpliwości i precyzji, rozwija umiejętności motoryczne, wzmacnia pamięć wizualną.
    Matematyczna mozaika to wyjątkowa aktywność, która łączy elementy edukacji, sztuki i relaksacji, pozwalając rozwijać kluczowe umiejętności przy jednoczesnym czerpaniu przyjemności z procesu tworzenia. /Agata Kaszuba/

  • "Mandala"

    Zadanie – „MANDALA” w ramach projektu matematycznego realizowanego przez naszą szkołę. Uczniowie klasy 8 samodzielnie zaprojektowali unikatowe dzieła, z kolei klasa 4 i 7 ozdobiła gotowe wzory.
    Mandale mają wiele pozytywnych wpływów na zdrowie psychiczne i emocjonalne, a ich popularność rośnie. Oto najważniejsze korzyści wynikające z pracy z mandalami:
    Redukcja stresu i lęku - tworzenie mandali lub ich kolorowanie działa uspokajająco i pozwala się zrelaksować. Powtarzalne wzory i symetria wpływają na układ nerwowy, pomagając obniżyć poziom kortyzolu, hormonu stresu.
    Poprawa koncentracji i uwagi, gdyż praca z mandalami wymaga skupienia na detalach i precyzji, co rozwija zdolności koncentracji. Regularne skupianie się na mandalach może pomóc w nauce „uważności” i bycia obecnym tu i teraz, co z kolei poprawia zdolność koncentracji w innych dziedzinach życia.
    Stymulacja kreatywności - dają przestrzeń do eksperymentowania z kolorami, wzorami i formami. To kreatywne ćwiczenie może być źródłem inspiracji i wyzwalać wyobraźnię, szczególnie u osób, które na co dzień nie mają wiele okazji do twórczej ekspresji.
    Wiele osób ceni mandale jako sposób na wyciszenie. To proste, a jednocześnie skuteczne narzędzie, które można stosować samodzielnie jako sposób na relaks. /Agata Kaszuba/

  • Alma Spei - Domowe Hospicjum dla Dzieci

    Nasza szkolna społeczność od kilku lat uczestniczy w przedsięwzięciu „SZKOŁA Z PASJĄ POMAGANIA”. Jest to całościowy program profilaktyczno-edukacyjny dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, który przekłada się na realną poMOC dla nieuleczalnie chorych dzieci. Celem konkursu jest między innymi:
    1. Uwrażliwienie młodzieży na potrzeby osób nieuleczalnie chorych i wskazanie możliwości udzielania właściwej pomocy.
    2. Wzmacnianie edukacyjnej roli organizacji pożytku publicznego.
    3. Zbudowanie pozytywnego wizerunku wolontariusza, pokazanie korzyści i zmian zachodzących w wolontariuszach.
    4. Kształtowanie postaw tolerancji i akceptacji.
    5. Wyzwalanie wrażliwości, aktywności, kreatywności wśród młodzieży.
    6. Wyrabianie umiejętności współpracy w grupie.
    7. Reagowanie na potrzeby ludzi dotkniętych nieuleczalną chorobą dziecka w rodzinie poprzez udział w akcjach organizowanych na ich rzecz.
    8. Zapoznanie uczniów z działalnością ALMA SPEI.

    W ubiegły czwartek uczniowie z klas 7, 6 i 3 uczestniczyli w 45-minutowym spotkaniu z panem Grzegorzem Putyrą - (koordynatorem wolontariatu), podczas którego ukazał On hospicjum jako miejsce ŻYCIA ich podopiecznych, opowiedział  o małych pacjentach i wyjaśnił rolę wolontariatu hospicyjnego.
    W ten sposób budują się kompetencje społeczne naszych uczniów przy jednoczesnym podkreśleniu jak ważna jest wrażliwość i uważności na drugiego człowieka.
    Jednocześnie dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie na Bożonarodzeniową kartkę świąteczną!
    11.11.2024 roku Hospicjum (organizator konkursu) zaprezentuje 10 wybranych projektów (ze wszyskich nadesłanych prac, również z innych szkół) na stronie Facebook i/lub stronie internetowej ALMA SPEI.
    Do 15.11.24 zostanie przeprowadzone głosowanie na jeden projekt w oparciu o stronę Facebook „Alma SPEI - Hospicjum domowe dla dzieci” https://www.facebook.com/HospicjumAlmaSpei

    Zachęcamy mocni do głosowanie, szczególnie jeśli wśród wyłonionych 10 projektów znajdzie się kogoś z naszej szkoły.
    Natomiast grono pracownicze zaangażowało się w Akcję Mikołajkową, polegającą na zebraniu odpowiedniej kwoty i realizacji listu napisanego do św. Mikołaja przez jednego z podopiecznych.
    Przed nami kolejne wyzwania, między innymi zbiórka do puszki podczas najbliższego zebrania Rodziców, Kiermasz Bożonarodzeniowy czy kwesta pod kościołem - szczegółu zostaną ogłoszone w Librusie.
    Za dotychczaowe działania -  Wszystkim pięknie dziękujemy!❤
    szkolny koordynator Katarzyna Puchalska- Miętus

  • Wyjazd do Jaworzna

    7 listopada 2024 roku uczniowie klas IV, V i VIII wzięli udział w wycieczce do Jaworzna, gdzie uczestniczyli w prelekcji w ramach projektu Mądre Głowy. Tematem spotkania był wpływ grupy rówieśniczej oraz znaczenie empatycznej komunikacji. Uczestnicy zdobyli cenną wiedzę na temat miejsc, które mogą wspierać młodzież w trudnych sytuacjach. Psychologowie przekazali uczniom narzędzia do rozwijania poczucia sprawczości i wzmacniania ich samooceny, a także poruszyli problemy, z jakimi borykają się dzieci i młodzież, oferując im praktyczne wskazówki dotyczące radzenia sobie z kryzysami. Dodatkowym punktem wycieczki był film "Dancing Queen", który w ciekawy sposób ukazywał proces dorastania, podejmowanie odpowiedzialnych decyzji oraz zmagania z presją rówieśników i konieczność obrony własnych wartości. Na zakończenie uczniowie mieli okazję świetnie bawić się w kręgielni, a w programie znalazła się także wizyta w McDonalds. /Magdalena Cieszyńska, Joanna Zwierz, Monika Krawczyk/

  • "Wspólnie mocniejsi - uczymy się przez integrację!”

    Zespół klasy VII w ramach realizacji wyżej wspomnianego projektu, wykonali zadanie „Projekt edukacyjny na temat tolerancji i różnorodności”.
    Podczas lekcji wychowawczej, uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne, poruszające ważne tematy oraz różne aspekty które sprawiają, że każdy z nas jest wyjątkowy. Ludzie różnią się pod wieloma względami, co czyni nasze społeczeństwo bogatym i różnorodnym. Celem zajęć było rozwijanie wiedzy na temat tolerancji i różnorodności a także kształtowanie umiejętności pracy zespołowej i komunikacji. /Agata Kaszuba/

  • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

  • „Kalendarz matematyczny” w wykonaniu klasy VI

    W ramach projektu „Dzień Matematyki – Matematyka, Sztuka i Kreatywność”,  w którym uczestniczy nasza szkoła, uczniowie stworzyli wyjątkowe kalendarze w których każdy dzień zawiera inne matematyczne wyzwanie, zagadkę lub ciekawostkę matematyczną. Realizacja kolejnych zadań przed nami! /Agata Kaszuba/

  • Rok 2024 Rokiem Edukacji Ekonomicznej!

    Decyzją Senatu RP rok 2024 został ustanowiony Rokiem Edukacji Ekonomicznej. W ramach obchodów uczniowie z klasy 4 i 5 wzięli udział w lekcji pt „Mój pieniądz” w ramach programu edukacyjnego BAKCYL - Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży, którego zadaniem jest podnoszenie poziomu wiedzy z zakresu ekonomii, cyberbezpieczeństwa oraz inspirowanie świadomych działań i budowanie właściwych postaw w zakresie przedsiębiorczości. Zajęcia poprowadziła pani Agata Miętus, absolwentka a obecnie pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego. Natomiast uczniowie z klas 6 i 7 wysłuchali wykładu online „Co nam daje oszczędzanie”(Fundacja Warszawski Instytut Bankowości). Prelegentem był profesor Witold Orłowski, autor znakomitej książki o ekonomii dla młodzieży pt. „Ekonomia dla ciekawych, czyli co zeznał porwany profesor”. /Katarzyna Puchalska-Miętus/

  • Zbiórka makulatury 2024

    Szanowni Państwo, z radością informujemy, że zakończyliśmy październikową zbiórkę makulatury, a jej rezultaty przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Ilość zebranego surowca okazała się tak duża, że nie zmieściła się w kontenerze. Dziękujemy wszystkim za ogromne zaangażowanie oraz wsparcie uczniów w tej ważnej inicjatywie. Jest to kluczowe, aby zaszczepić w uczniach nawyk segregacji odpadów oraz świadomość ekologiczną. Dodatkowo, zbiórka stanowiła doskonałą okazję do integracji uczniów poprzez zabawę i wspólną pracę.14 listopada ponownie podjedzie kontener, abyśmy mogli spakować pozostałą część makulatury, a 15 listopada odbędzie się rozdanie nagród. W klasach 1-3 wyróżnimy całą klasę, natomiast w klasach 4-8 troje uczniów, którzy przynieśli najwięcej surowców wtórnych. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za Państwa wsparcie! /Magdalena Cieszyńska, Joanna Marusińska/

  • Wizyta klas VII-VIII na cmentarzu

    W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych uczniowie klas VII i VIII udali się na pobliski cmentarz parafialny w Morawicy. Odwiedziliśmy grób pilota Mieczysława Medweckiego, grób dziecka poczętego, Pomnik Polskich Lotników, Pomnik Niezłomnym-Ojczyzna oraz Polską Górę Przemienienia. To był czas pełen zadumy, wspomnień oraz refleksji. Na zakończenie udaliśmy się do grobów bliskich naszych uczniów, gdzie wspólnie odmówiliśmy modlitwę. /Magdalena Cieszyńska/Agata Kaszuba/Magdalena Skwarek/

  • Dzień Kultury

    Uczniowie naszej szkoły w ramach realizacji projektu "Wspólnie mocniejsi - uczymy się przez integrację!” zgłaszają wykonanie zadania “Dzień Kultury”. Podczas zajęć z pedagogiem uczniowie wykonywali prezentację multimedialną w ramach “Dnia Kultury”. Uczniowie wybierali kraje, które ich fascynują i przygotowywali projekty dotyczące kultury, zwyczajów, potraw. Celem zajęć było zwiększenie świadomości na temat różnic oraz podobieństwa kulturowych. /Agnieszka Kulak/

  • Kartka urodzinowa dla Janka

    Ponad 100 kartek urodzinowych, taki podarunek otrzymał od nas Janek Chojnacki z okazji swoich 10 urodzin. Kartki były przygotowane we współpracy z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Cholerzynie. Chłopiec jest chory na dystrofię mięśniową Duchenne’a, rzadką chorobę genetyczną prowadzącą do postępującego zaniku mięśni. Rodzice Jasia zwrócili się o pomoc w spełnieniu największego marzenia swojego synka, jakim było otrzymanie jak największej ilości urodzinowych życzeń. Jasiu również zrobił nam niespodziankę i odpisał na nasze listy! Mama chłopca potwierdziła, że Jasiu bardzo się ucieszył i z wielką uwagą czytał każdą kartę i oglądał każdy wykonany dla niego rysunek.   https://www.siepomaga.pl/jasiu-chojnacki  /Agnieszka Kulak/

  • Poznajemy Emocje

    Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzoskwini w ramach realizacji “Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego “Poznajemy Emocje” wykonali I zadanie.  Podczas zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno - społecznych uczniowie omawiali znane im emocje a także bliżej poznawali te, które nie są dla nich jeszcze oczywiste. Pomogły nam plansze, na których uczniowie mogli ćwiczyć odczytywanie emocji niewerbalnych. Zajęcia były nie tylko edukacyjne, ale przede wszystkim pełne dobrej zabawy. /Agnieszka Kulak/

  • Projekt pozytywna uwaga 2024/2025

  • Konkurs dyniowy - rozstrzygnięcie

    30 października zostały ogłoszone wyniki dwóch konkursów z dynią w roli głównej. Pierwszy polegał na wykonaniu dyniowego lampionu drugi na zaprezentowaniu niezwykłych, pięknych, dorodnych okazów tej rośliny. Jury miało nie lada orzech do zgryzienia. Wyłonienie konkretnego zwycięzcy okazało się bowiem wyjatkowo trudne! Postanowiliśmy zatem docenić i nagrodzić wszystkich uczestników dyplomami oraz słodkimi prezentami. Serdecznie gratulujemy i liczymy na Wasze zaangażowanie również w przyszłym roku. /Katarzyna Puchalska-Miętus, Magdalena Skwarek/

  • Wieczór filmowy

    W dniu 25 października, dzięki inicjatywie Samorządu Uczniowskiego, odbył się wieczór filmowy, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Projekcje dwóch filmów miały miejsce w oddzielnych salach, a uczestnicy mogli delektować się smacznymi napojami oraz świeżo przygotowanym popcornem. Niezwykła atmosfera sprzyjała integracji, a uczniowie jednogłośnie podkreślali swoje zadowolenie z tego wydarzenia. Niektórzy z nich zasugerowali, aby takie wydarzenia odbywały się częściej, co podkreśla znaczenie wspólnych aktywności w zacieśnianiu więzi w społeczności szkolnej. Z pewnością zainspiruje to Samorząd do planowania kolejnych ciekawych inicjatyw. /Magdalena Cieszyńska, Joanna Zwierz, Agata Kaszuba/

  • Ślubowanie klasy I

    25.10.2024 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia.
    Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie zostały przyjęte do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości odwiedziły cztery krainy, aby wykazać się umiejętnościami i wiedzą. Później nastąpił akt ślubowania i pasowania. Dzieci ślubowały kochać Ojczyznę, być dobrymi uczniami, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Pani dyrektor Bogusława Mysiorka-Wolny pasowała dzieci na uczniów - dużym ołówkiem. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów w szkole. Rodzicom dziękujemy za współpracę i pomoc w organizacji uroczystości. /Bogusława Kącik/

Wiadomości

Galeria zdjęć