Wręczenie nagród laureatom (miejsca i wyróżnienia) odbędzie się w środę
8 kwietnia o godz. 13.00 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Krakowie
(al. Słowackiego 20, 30-037 Kraków).
Nagrodzeni miejscami i wyróżnieniami uczniowie szkół Gminy Zabierzów:
TURNIEJ RECYTATORSKI Kategoria klasy I-III
Wyróżnienie:Granuzzo Chiara - SP w Brzoskwini
TURNIEJ RECYTATORSKI Kategoria klasy IV-VI
3 miejsce:Fryźlewicz Józef - SP w Rudawie
Porembski Franciszek - SP w Brzoskwini
Wyróżnienie:Madej Tymoteusz - SP w Nielepicach
TURNIEJ RECYTATORSKI Kategoria klasy VII-VIII
Wyróżnienia:Fryźlewicz Stanisław - SP w Rudawie
Pawlikowska Patrycja - SP w Rudawie
W naszej szkole odbył się uroczysty apel wielkanocny, którego tematem była symbolika Świąt Wielkanocnych oraz znaczenie święconych pokarmów. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie, jak ważne są tradycje związane z tym wyjątkowym czasem oraz jakie wartości niosą ze sobą poszczególne elementy wielkanocnego koszyczka.
Szczególne słowa uznania kierujemy do uczniów wszystkich klas za ogromne zaangażowanie w przygotowanie pięknych koszyczków wielkanocnych. Wykazaliście się kreatywnością oraz znajomością tradycji – dziękujemy!
Serdecznie dziękujemy uczniom klasy 6 za ciekawą i pouczającą prezentację, która przybliżyła nam symbolikę wielkanocnych pokarmów. Podziękowania składamy również uczniom klasy 3 za radosne wykonanie piosenek wielkanocnych, które wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój.
Na zakończenie życzymy wszystkim uczniom, nauczycielom oraz rodzicom zdrowych, spokojnych i pełnych radości Świąt Wielkanocnych. Niech ten czas będzie okazją do odpoczynku, spotkań z bliskimi oraz umocnienia nadziei i wiary. /Michał Marzec, Joanna Zwierz/.
Z radością prezentujemy wyniki tegorocznej edycji konkursu ,,Mam talent".
W kategorii wiekowej klasy I-III
I miejsce: Chiara Granuzzo (kl. II) ex aequo Przemysław Trela (kl. I)
II miejsce: Mikołaj Masłowski (kl. II) ex aequo Laura i Marianna Bukowskie (kl. II, I)
III miejsce: Jan Jemioło (kl. I) ex aequo Zofia Kaszuba (kl. II)
Wyróżnienie: Adrianna Gąsior z klasy III
w kategorii wiekowej klasy IV-VIII
I miejsce zajęła Małgorzata Granuzzo z klasy IV
Wielkie brawa dla wszystkich uczestników konkursu.
Życzymy dalszych sukcesów!
Z dumą informujemy o ogromnym sukcesie akcji wolontariackiej, w którą w miniony weekend zaangażowali się uczniowie klas 7 i 8 naszej szkoły.
W ramach współpracy z Fundacją im. Brata Alberta w Radwanowicach, nasi wolontariusze wspierali zbiórkę żywności w sklepie Lidl w Zabierzowie. Dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu, aktywnemu wsparciu i zachęcaniu klientów do pomocy, udało się zebrać aż 106 kg artykułów żywnościowych!
Zebrane dary trafią bezpośrednio do podopiecznych Fundacji, wspierając tę ważną lokalną placówkę. Jesteśmy dumni z postawy naszej młodzieży, ich odpowiedzialność, empatia i chęć niesienia bezinteresownej pomocy są godne naśladowania.
Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom za ich czas i trud, a Rodzicom za wsparcie logistyczne tej inicjatywy. Razem pokazaliśmy, że lokalna pomoc ma wielką moc!
Agnieszka Kulak
W poniedziałek, 23 marca, nasza szkoła uroczyście świętowała Światowy Dzień Zespołu Downa. Choć oficjalna data tego święta przypada na 21 marca, to właśnie
w poniedziałek nasza społeczność szkolna zjednoczyła się, by wspólnie promować akceptację, szacunek i solidarność.
Wydarzenie rozpoczęło się od części edukacyjnej przygotowanej przez uczniów, którzy wyjaśnili, dlaczego to właśnie kolorowe skarpetki „nie do pary” stały się symbolem tego dnia. Program był niezwykle różnorodny, od występu uczniów klasy trzeciej którzy zaprezentowali informację na temat tego zaburzenia, po wzruszające, instrumentalne wykonanie utworu „Tolerancja” Stanisława Soyki w wykonaniu Tymona z klasy VII.
Jednym z najbardziej wymownych momentów była akcja „Jedno zdanie – jedno wsparcie”. Uczniowie klas 7, przypinając kolorowe skarpetki do wspólnego sznurka, odczytywali hasła przypominające o tym, że każdy z nas jest inny, ale każdy zasługuje na szacunek i cierpliwość. To zaangażowanie pokazało, że cała szkoła bierze odpowiedzialność za klimat życzliwości.
Finałem obchodów było rozstrzygnięcie konkursu „Skarpetkowe Wyzwanie: Wyraź Siebie!”, w którym nagrodami były skarpetki zakupione od Stowarzyszenia Tęcza. Dzięki temu nasze działania miały realny wymiar, dochód z ich zakupu wspiera osoby z zespołem Downa. Cieszymy się, że jako szkoła kontynuujemy współpracę ze stowarzyszeniem, którą zapoczątkowaliśmy już w ubiegłym roku akcją „Kawka”.
Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i pokazanie, że w naszej szkole każdy jest tak samo ważny!
Agnieszka Kulak
Aleksandra Dela - Lourenco
Joanna Marusińska
,,Powitanie wiosny”
Autorka: Maria Konopnicka
Leci pliszka
spod kamyczka:
- Ja się macie dzieci!
Już przybyła
wiosna miła,
już słoneczko świeci!
Poszły rzeki w
świat daleki,
płyną het - do morza;
A ja śpiewam,
a ja lecę,
gdzie ta ranna zorza!
W ubiegły poniedziałek 23 marca społeczność szkolna w Brzoskwini powitała wiosnę. Pogoda dopisała – było słonecznie, a powietrze miało świeży zapach. Do zabawy włączyli się wszyscy uczniowie, którzy przystroili swoje sale oraz założyli ubrania w wylosowanym wcześniej kolorze, a potrzebne rzeczy przynieśli do szkoły w kreatywnych zamiennikach, np. w garnku, na wózku widłowym, w starej oponie czy w koszu na pranie. Pomysłowość była ogromna!
Świętowanie rozpoczęliśmy od konkursu ,,Mam Talent”, w którym udział wzięło dziewięcioro uczestników. Bardzo nas cieszy, że nasi uczniowie są tak zdolni – mogliśmy podziwiać talent wokalny Małgorzaty Granuzzo, Zofii Kaszuby, grę na ukulele Jana Jemioły oraz żywiołowy występ Przemysława Treli, który zagrał na profesjonalnej perkusji. Mikołaj Masłowski oraz Marianna i Laura Bukowskie opowiedzieli o swojej pasji do wypieków częstując jury własnoręcznymi, pysznymi wyrobami. Chiara Granuzzo pięknie wyrecytowała w języku angielskim trudny, długi utwór, a Adrianna Gąsior opowiedziała o swojej pasji do gimnastyki artystycznej.
Utalentowanych uczniów mamy w naszej szkole znacznie więcej i już dzisiaj zapraszamy ich do zgłoszenia się do kolejnych edycji konkursu.
Po występach uczniowie wzięli udział w akademii z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. To nie przypadek, że święto to jest obchodzone 21 marca, bowiem to właśnie w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy, co stanowi o ich wyjątkowości.
Po akademii przyszedł czas na relaks w promieniach słońca, uczniowie grali w gry zespołowe bądź odpoczywali na kocach oczekując na grillowaną kiełbaskę.
Humor i energia dopisywały – było kolorowo, gwarno i smacznie. Wiosno trwaj! (M. Papaj)
20 marca o godzinie 10:00 pięć szkół spotkało się w SP w Kobylanach, by zmierzyć się w wyjątkowym językowym wyzwaniu. Konkurs składał się z dwóch części:
literowania, które jak zawsze dostarczyło sporo napięcia,
oraz 30 graficznych rebusów przedstawiających popularne angielskie przysłowia — ta część okazała się prawdziwym testem sprytu i kreatywności.
Miło nam poinformować, że na podium zajmując 3. miejsce stanęła nasza uczennica Małgorzata Granuzzo, która byłą najmłodszą uczestniczką konkursu! Serdecznie gratulujemy!
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz atrakcyjne nagrody, które były miłym zwieńczeniem ich wysiłku i zaangażowania.
Trwające już od kilkunastu lat partnerstwo Gminy Zabierzów z miasteczkiem Camas w USA zaowocowało pomysłem organizowania wymian uczniowskich pomiędzy szkołami w obu gminach. Camas to niewielkie miasto położone na granicy stanów Washington i Oregon, w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych.
Pragniemy poinformować Państwa o kolejnej edycji programu wymiany uczniowskiej, którego realizatorem jest Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Zabierzowie, we współpracy ze SzkołąPodstawową im. Wandy Rutkiewicz w Rząsce oraz Niepubliczną Szkołą Podstawową Horyzont w Bolechowicach. Operatorem programu jest Fundacja Edukacji FunEdu.
Program skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z terenu gmin Zabierzów i Camas, przy czym pierwszeństwo przysługuje uczniom zamieszkującym na terenie gminy Zabierzów i uczęszczającym do klas VII–VIII.
Wymiana polega na przyjęciu i goszczeniu grupy z USA w rodzinach naszych uczniów. Grupa chętnychuczniów z naszej gminy będzie miała możliwość wyjazdu do Camas, USA w następnym rokuszkolnym.
Termin pobytu grupy ze Stanów Zjednoczonych w Polsce: 21-30 czerwca 2026 Termin wyjazdu uczniów z naszej gminy do USA: czerwiec 2027
Polskie rodziny uczestniczące w programie są zobowiązane do zapewnienia gościom z USA utrzymania, obejmującego wyżywienie oraz zakwaterowanie, przez okres od 4 do 5 dni w przypadku przyjęcia dwóch uczniów lub opiekunów, co jest standardowo przyjęte, albo przez cały okrespobytu w przypadku przyjęcia jednego ucznia lub opiekuna – w szczególnie uzasadnionychprzypadkach. Rodziny goszczące sprawują opiekę nad uczniami w godzinach popołudniowych oraz w dni wolne od zajęć szkolnych. W dni powszednie, w godzinach od 8:00 do 14:00 zajęcia dydaktyczne oraz program wycieczek organizowane są przez szkoły we współpracy z Fundacją Edukacji FunEdu.
W trakcie przyjmowania uczniów w swoich domach ponoszą Państwo koszty związane z zakwaterowaniem, wyżywieniem, ewentualnie zakupem drobnego upominku.
Koszty wyjazdu córki/syna w ramach wymiany: zakup biletu na samolot do Seattle lub Portland (koszt ok. 5000 zł), ewentualnie jeden nocleg w Seattle oraz zwiedzanie miasta, zakup drobnychprezentów dla rodzin, kieszonkowe dla dziecka.
Bardzo prosimy o zapoznanie się z regulaminem wymiany.https://drive.google.com/file/d/16h2oJdCLq2VjVtJ1xwY-SPZAC-CmDKKg/view?usp=drive_link
KARTA ZGŁOSZENIAhttps://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfA1Tfx_zC_XFUz0NJUdE_xu9rs0J3j4Qs_cb2bPfDmSoZcOQ/viewform?usp=sharing&ouid=104038113266993763281
Szczegółowe informacje można uzyskać, kierując pytania drogą mailową na adres:fundacja@funedu.pl lub renata.pedrys@zspzabierzow.pl
Zapraszamy Uczniów do udziału w szkolnym konkursie fotograficznym.
Zadaniem uczestników jest wykonanie zdjęć przedstawiających ciekawe miejsca, przyrodę lub krajobrazy z naszej najbliższej okolicy - czyli z terenu Brzoskwini lub sąsiednich miejscowości.
🔹 Kto może wziąć udział: uczniowie klas I–VIII (dopuszczamy pomoc rodziców/opiekunów🔹 Termin nadsyłania prac: do 15 kwietnia 2026 r.🔹 Forma zgłoszenia: przesłanie maksymalnie 2 zdjęć w formacie JPG na adres: bylina.dorota@gmail.com (w temacie e-maila: „Konkurs fotograficzny”)🔹 W nazwie pliku należy podać imię i nazwisko ucznia oraz klasę, a każde zdjęcie powinno mieć tytuł oraz przybliżoną lokalizację wykonania zdjęcia.
🔹 NAGRODY: najlepsze fotografie zostaną nagrodzone oraz zaprezentowane na szkolnej wystawie. Wybrane prace posłużą również do stworzenia puzzli ze zdjęciami wykonanymi przez uczestników.
📅 Ogłoszenie wyników: 24 kwietnia podczas szkolnego apelu.
Zachęcamy do wspólnego odkrywania z dziećmi ciekawych miejsc w naszej okolicy i udziału w konkursie! 😊
Podczas jednej z lekcji języka polskiego uczniowie klasy 6 pracowali w grupach nad ciekawym zadaniem związanym ze związkami frazeologicznymi dotyczącymi ludzkiego ciała.
Uczniowie wyszukiwali i omawiali różnorodne wyrażenia frazeologiczne, a następnie przedstawili je w formie kolorowych i pomysłowych plakatów. Dzięki temu mogli przekonać się, jak wiele związków frazeologicznych używamy na co dzień w codziennych rozmowach, często nawet nie zastanawiając się nad ich znaczeniem.
Każda grupa wykazała się kreatywnością oraz umiejętnością współpracy. Efektem pracy są wspaniałe plakaty pełne ciekawych związków frazeologicznych, które nie tylko ozdabiają szkołę, ale także pomagają utrwalić zdobytą wiedzę. Gratuluję uczniom pomysłowości i zaangażowania i zachęcam aby „rzucić okiem” na efekty ich pracy. /Joanna Zwierz/
Uczniowie klas VII i VIII naszej szkoły wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym na wydarzenie organizowane w ramach projektu Zawodowa Małopolska. Podczas spotkania mieli okazję zapoznać się z ofertą szkół ponadpodstawowych oraz różnymi ścieżkami kształcenia zawodowego. Uczniowie poznali także specyfikę wybranych zawodów i wymagania współczesnego rynku pracy. Wyjazd był cenną lekcją doradztwa zawodowego i inspiracją do planowania dalszej edukacji.
Prace, które reprezentują naszą szkołę na konkursie plastycznym "Tak jak ptaki na wolności" na temat małego sabotażu w czasie II Wojny Światowej.
3 marca 2026 r. uczniowie klasy 6 wzięli udział w XXXVII edycji konkursu „Matematyka Bez Granic”, którego celem było zwiększenie zainteresowania matematyką poprzez pokazanie jej zastosowań w życiu codziennym.
Konkurs umożliwił uczniom rozwinięcie aktywności i kreatywności oraz sprawdzenie swojej wiedzy w porównaniu z rówieśnikami z innych krajów Europy.
Uczniowie świetnie współpracowali w zespołach i rozwiązali wszystkie zadania.
Uczniowie klasy 5 wzięli udział w projekcie badawczym realizowanym w ramach programu Trzymaj formę. Pod lupę wzięliśmy warzywa i owoce, aby sprawdzić zawartość azotanów w tych produktach. Przed przystąpieniem do eksperymentu uczniowie uczestniczyli w prelekcji dotyczącej wpływu azotanów na zdrowie oraz obowiązujących norm. Następnie każdy zespół przygotował wybrane produkty i samodzielnie zmierzył stężenie azotanów, pracując zespołowo. Wyniki badań zostały przedstawione na tablicy w sali nr 13. Większość produktów mieściła się w normie, jednak ziemniak i seler wykazały stężenie azotanów znacznie przekraczające zalecane wartości. Wnioski z projektu: Większość badanych warzyw i owoców jest bezpieczna do spożycia, ale niektóre produkty mogą zawierać podwyższone stężenie azotanów, dlatego warto zwracać uwagę na źródło pochodzenia warzyw i owoców. Zdrowie zaczyna się od świadomego wyboru produktów, które trafiają na nasz talerz. Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z wynikami naszego projektu edukacyjnego! Już wkrótce w klasie 5 rozpoczniemy kolejny projekt badawczy, który przyniesie nowe ciekawe doświadczenia i wnioski. /Magdalena Cieszyńska/