Każdy z uczniów na samym początku wylosował część budowli/klocka LEGO. Następnie zadaniem wszystkich uczniów było ułożenie wspólnie jednej budowli. Zbudowali samochód i garaż dla niego. Ta metoda aktywizacyjna miała pokazać uczestnikom, że każdy z nas jest inny, unikatowy jak różne są klocki LEGO, ale RAZEM możemy utworzyć coś pięknego. W tym tkwi siła wspólnoty! Następnie uczestnicy i animatorzy ze wspólnoty Ruch Światło-Życie przedstawili genezę Ruchu, funkcjonowanie wspólnoty i wielorakie działania, które są podejmowane przez tę wspólnotę. Istotą Ruchu Światło-Życie jest wychowanie do dojrzałości życia chrześcijańskiego. Zaproszeni goście podzielili się również swym osobistym świadectwem i doświadczeniem wspólnoty oazowej. Był to piękny czas, który zaowocował nową wspólnotą młodzieżową przy naszej szkole w Brzoskwini. Spotkanie poprowadzili: animatorzy: Kamila Grudzińska i Wojciech Dąbek i uczestnicy: Wiktoria Węgiel i Natalia Kofin. /Michał Marzec/
W ramach realizacji programu "Trzymaj formę" uczniowie klas V-VIII wzięli udział w webinarze" „Trzymaj Formę! – edukacja konsumencka” zorganizowanym przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Krakowie. Gościem webinaru była kierownik Oddziału Nadzoru Higieny Żywności i Żywienia, która opowiedziaa m.in. o tym jak i dlaczego warto czytać etykiety.
Zapraszamy do udziału w konkursach z okazji Dnia Kota. Szczegóły w regulaminie:
Regulamin_konkursow_-_Dzien_Kota.pdf
Na początku tego tygodnia w Szkole Podstawowej w Brzoskwini gościliśmy wolontariuszkę - panią Emily Adams ze Stanów Zjednoczonych Ameryki.
👉 Pani Emily przyjechała do Polski w ramach programu Native Speaker w Mojej Szkole. Działanie to dofinansowane jest w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności ENGLISH TEACHING, którego krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozeoju NIDA. Nad wymianą czuwa Ogólnopolskie Stowarzyszenie Anglistów English Teaching.
👏 Nasza gościni spotkała się z uczniami ze wszyskich klas, a nawet przedszkolakami, którzy mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o kraju z którego pochodzi Emily oraz zadać pytania dotyczące różnych aspektów życia w Stanach Zjednoczonych. /Katarzyna Miętus/
Publikujemy terminy dyżurów wakacyjnych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę Zabierzów, które zostały ustalone Zarządzeniem Wójta Gminy Zabierzów
Nr 33/2025 z dnia 30 stycznia 2025 r.
Zgodnie z przepisami przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola lub rady rodziców.
Z dyżuru mogą korzystać dzieci uczęszczające w roku szkolnym 2024/2025 do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Zabierzów. Dla dzieci uczęszczających do danego przedszkola/oddziału przedszkolnego nie obowiązuje zasada kolejności zgłoszeń. Na pozostałe miejsca przyjmowane są dzieci z innych przedszkoli/oddziałów przedszkolnych prowadzonych przez Gminę zgodnie z kolejnością.
Zapisów na dyżur wakacyjny będzie można dokonywać w wybranym przedszkolu lub szkole podstawowej.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod podanymi poniżej numerami telefonów.
Zespół Szkolno – Przedszkolny w Balicach – Przedszkole Samorządowe
01.08.2025 – 31.08.2025
12 285-60-25
Szkoła Podstawowa w Bolechowicach – oddział przedszkolny
01.07.2025 - 31.07.2025
12 285-11-84
Szkoła Podstawowa w Brzeziu – oddział przedszkolny
30.06.2025 – 01.08.2025
12 285-11-81
Szkoła Podstawowa w Kobylanach – oddział przedszkolny
01.07.2025 -31.07.2025
12 285-20-27
Szkoła Podstawowa w Nielepicach – oddział przedszkolny
01.08.2025 – 31.08.2025
12 283-80-89
Szkoła Podstawowa w Rudawie – oddział przedszkolny
01.08.2025 – 31.08.2025
12 283-95-50
Szkoła Podstawowa w Rząsce – oddział przedszkolny
01.08.2025 – 31.08.2025
12 637-93-90
Przedszkole Samorządowe z Oddziałami Integracyjnymi w Zabierzowie
30.06.2025 -25.07.2025 oraz 25.08.2025 do 29.08.2025
12 397-22-40
Zarzadzenie_33_2025_z_30_01_2025_przerwy_w_funkcj._przedszkoli_2025.pdf
Na lekcjach historii realizujemy wiele projektów. Czas zatem pochwalić się dyplomami. Oczywiście na tym nie koniec. Jeszcze sporo ciekawych inicjatyw przed nami. Trzymajcie kciuki! /Magdalena Skwarek/
Już 20 stycznia rozpoczynają się ferie w województwie małopolskim. Mamy nadzieję, że aura nie zawiedzie, poprószy śnieg, zamarzną jeziora i ślizgawki, a polskie góry będą kusić miłośników sportów zimowych białą warstwą puchu.
Warto przy tym pamiętać, że z uroków zimy trzeba korzystać z głową. Co roku turyści wywożą z polskich gór „pamiątkę” w postaci niemal pół tony gipsu. Do większości wypadków dochodzi przez nieuwagę na stoku oraz przecenianie własnych sił i umiejętności. Większości z nich można uniknąć stosując tzw. narciarski dekalog FIS oraz kilka innych podstawowych zasad.
Policjanci i strażacy co roku niosą też pomoc osobom, które wbrew ostrzeżeniom wchodzą na zamarznięte zbiorniki wodne. Aby taki spacer był bezpieczny grubość lodu powinna wynosić co najmniej 10 cm. Oznacza to, że minusowe temperatury muszą utrzymywać się przez kilka kolejnych dni i nocy, a to wcale nie tak łatwo. Dlatego dużo bezpiecznej jest wybrać się na miejską ślizgawkę lub lodowisko.
Po szczegółowe wskazówki dotyczące rozważnego uprawiania sportów zimowych zapraszamy do lektury obu artykułów:
„Bezpieczeństwo na stoku”: https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/bezpieczenstwo-na-stoku
„Bezpieczeństwo na lodzie”: https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/bezpieczenstwo-na-lodzie
Życzymy wszystkim uczniom i nauczycielom udanego oraz radosnego zimowego wypoczynku!
Dziś w naszej szkole, w ramach programu "Trzymaj formę" uczniowie wzięli udział w niezwykłej aktywności, polegającej na budowie śnieżnych konstrukcji. Każda klasa miała do dyspozycji przestrzeń na szkolnym boisku, gdzie z zapałem tworzyła swoje oryginalne dzieła. Inicjatywa ta sprzyjała integracji klasowej, rozwijała kreatywność oraz zapewniała doskonałą zabawę i aktywność fizyczną. Wśród stworzonych dzieł znalazły się m.in. tort, igloo, rzeźby przedstawiające psa, ptaka oraz wiele innych pomysłowych projektów. Dzięki zaangażowaniu uczniów nasze szkolne boisko zamieniło się w prawdziwe zimowe królestwo! Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział i entuzjazm! /Agnieszka Kozioł i Magdalena Cieszyńska/
11 stycznia br. odbyły się w Brzoskwini jasełka przygotowane przez uczniów miejscowej szkoły. Przygotowaniom przewodniczył nauczyciel religii Pan Michał Marzec. Frekwencja był wyśmienita - sala pękała w szwach, a pozytywna atmosfera wypełniała każdy jej kąt. Wydarzenie zaszczyciła swoją obecnością Pani Wójt Gminy Zabierzów Dorota Kęsek oraz Tadeusz Jojczyk – sołtys i radny Brzoskwini.
Z historią jasełek wiąże się kilka ciekawostek. Od ich początków, czyli od XIII wieku, były to przedstawienia wykorzystujące nieruchome figury, które z czasem zastąpiły marionetki. Za pomysłodawcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu, który zainspirował się swoją wizytą w Ziemi Świętej, gdzie pokazano mu tradycyjne miejsce narodzin Jezusa. To on, chcąc bardziej zrozumieć tajemnicę i nastrój Bożego Narodzenia, w skalnej grocie we włoskim Greccio zrobił lalkę z gałganków, umieścił ją w żłóbku i sprowadził zwierzęta. I w ten sposób, każdego roku, przybliżał ludziom niecodzienną atmosferę narodzin Mesjasza.
Zwyczaj wystawiania przedstawień jasełkowych przywędrował do Polski na przełomie XIV i XV wieku i do dnia dzisiejszego cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem widowni w każdym wieku. Gdzie tkwi sekret? Czy to historia ubogiej rodziny szukającej pomocy wśród przypadkowo spotkanych ludzi tak chwyta za serca? Narodziny dziecka w stajence, w dalekich od ideału warunkach? Casus rodziny, która trzymając się razem przezwycięży każdy problem? A może pokaz bezkompromisowej walki o władzę w wykonaniu Heroda? Każdy, w zależności od wieku i doświadczenia, odnajduje w tych historiach ,,coś swojego”, co odnosi do osobistych przeżyć. Przepiękne kolędy i pastorałki, obowiązkowy element jasełek, podrywa nas do wspólnych śpiewów, podczas których zbliżamy się do siebie jako lokalna społeczność - jako mieszkańcy, sąsiedzi i… ludzie.
Tegoroczne jasełka w Brzoskwini potrafiły miejscami zaskoczyć! Były nie tylko sztuką o narodzeniu Jezusa, ale także o nieudanym występie teatralnym i fatalnym doświadczeniu zrobienia czegokolwiek razem. Cały ten celowo wykreowany bałagan, kłótnie, zamieszanie na scenie można traktować jako metaforę życia, gdzie ludzie nie zawsze potrafią się ze sobą dogadać, stroją miny, czasem są zawistni, czasami walczą o przetrwanie i własne interesy. Ale na koniec, przy odrobinie dobrej woli, godzą się i jednoczą. Jeżeli do awangardowego scenariusza dodamy świetną grę występujących uczniów, to mamy jasełka dające mnóstwo artystycznych doznań. Bardzo dziękujemy rodzicom za troskę o piękne i ciekawe stroje.
Spektakle, książki czy filmy z dodatkowym, ukrytym przesłaniem zawsze były moimi faworytami, bo otwierają furtkę do własnych odkryć i interpretacji. Skłaniają do zadumy, a przecież przełom roku jest do tego stworzony. /Marta Papaj/
Dzielimy się z Wami relacją z kolejnego zadania w ramach realizowanego przez nas projektu. Temat zadania brzmiał: "Gry planszowe o emocjach – nauka wyrażania i rozpoznawania uczuć poprzez zabawę".
Na zajęciach rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne uczniowie mieli okazję zanurzyć się w świat emocji przy pomocy gry "Ego".
Gra okazała się nie tylko świetną zabawą, ale także doskonałym narzędziem do nauki. Uczniowie w interaktywny sposób poznawali różne emocje, uczyli się je rozpoznawać oraz wyrażać, a także mieli okazję zastanowić się jakie emocje towarzyszą w różnych sytuacjach kolegom i koleżankom z grupy. Dzięki różnorodnym zwrotom, które pojawiały się w trakcie gry, dzieci miały możliwość dzielenia się swoimi odczuciami i refleksjami, co stworzyło atmosferę zaufania i otwartości.
To była nie tylko lekcja emocji, ale także wspaniała okazja do integracji grupy i budowania relacji. Wspólna zabawa pomogła uczniom lepiej zrozumieć siebie i innych, a także rozwija empatię. /Agnieszka Kulak/
Z radością dzielimy się z Wami efektami kolejnego zadania w ramach projektu „Wspólnie mocniejsi, uczymy się przez integrację”, które miało miejsce w klasie 6 Zadanie pt. “Profilaktyka przeciwdziałania dyskryminacji”. Uczniowie wzięli udział w warsztatach poświęconych tematyce dyskryminacji.
Podczas spotkania, młodzież miała okazję zastanowić się nad różnymi formami dyskryminacji, które mogą występować w szkole i w życiu codziennym. Uczniowie z zaangażowaniem dzielili się swoimi spostrzeżeniami, a także proponowali konkretne działania, które mogłyby pomóc w przeciwdziałaniu tym negatywnym zjawiskom.
W trakcie warsztatów powstały ciekawe pomysły, jak wprowadzić inicjatywy na rzecz tolerancji w naszej szkole. Uczniowie zgłosili m.in. organizację dni tematycznych, warsztatów oraz kampanii informacyjnych, które będą miały na celu promowanie różnorodności i akceptacji.
Dziękujemy wszystkim uczniom za ich kreatywność i zaangażowanie! To dzięki Wam budujemy wspólnotę, w której każdy czuje się akceptowany i szanowany. Razem możemy sprawić, że nasza szkoła będzie miejscem, w którym panuje tolerancja i zrozumienie! /Agnieszka Kulak/